MARKA TESCİLİ

556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname içerisinde Marka; “bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini bir başka teşebbüsün mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajlarının gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir.” ifadesiyle tanımlanmıştır.

İsminizin veya sizi temsil eden işaretin marka haklarına sahip olabilmesi sadece marka tescili ile sağlanabilir. Firmanızın veya ürününüzün pazarınızda yayılması tüketiciler tarafından bilinirliğinin artmasıyla gerçekleştir. Etkili bir satış faaliyeti ile bu hedefe ulaşma yoluna girmeden önce yapılması gereken firmanızın veya ürününüzün adını bir markaya dönüştürmektir.

İsminizin markaya dönüşmesi ise sadece marka tescili ile mümkün olmaktadır. Marka tescili yaptırmadan bir ürünü veya hizmeti pazara sunmak sadece hatalı değil aynı zamanda çok tehlikelidir. Sizin tescil ettirmediğiniz isminiz sizden önce sektörünüzde bir rakibiniz tarafından tescilli marka haline getirilmişse rakibiniz marka ihlali nedeniyle ürünleriniz ile ilgili taklit iddiasında bulunabilir. Hapis cezası da içeren ağır müeyyideler ihtiva eden bir dava açabilir.

Marka tescili firmanızı ve ürünlerinizi öncelikle taklitten korur ve güvenli ticari bir hayatınızın olmasına destek olur. Ayrıca marka tescili ile özellikle şahıs firmaları internette com.tr uzantısına sahip olabilmektedirler. Marka tescili yaptırdığınız gün koruma altına alınırsınız. Marka tescili başvuru belgesiyle com.tr uzantılı alan adı başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer direk alakalı bir başvuru yapmışsanız 2 gün içerisinde en geç isminiz internet adresi olarak tescillenir.